Wczoraj w mgnieniu oka świat obiegła informacja o zaktualizowanych statystykach W3Techs. WordPress miażdży konkurencję CMSów.

Statystyk co do użycia WordPressa jest wiele, ale chyba nie było jeszcze opartych na tak wysokiej próbie. Te bowiem zostały oparte na 10 milionach najpopularniejszych stron według rankingu Alexa.

Użycie w sieci

W badaniu wyszło, że z tych 10 milionów stron, aż 54,7% nie opiera się o żaden ze znanych CMSów. To oznacza, że te strony są napisane w czystym HTMLu, lub napisane zostały pod nie dedykowane systemy zarządzania treścią.

Za to WordPress zasila 25% przebadanych stron. Do tego udziału zalicza się zarówno WordPress.org jak i WordPress.com.

Udział w rynku CMS

Przewaga WordPressa jest powalająca. Wystarczy spojrzeć na wykres:

cm-wordpress-1511
Źródło: w3techs.com/blog/entry/wordpress-powers-25-percent-of-all-websites

 

Podsumowanie

Myślę, że sama popularność WordPressa nakręca jeszcze bardziej ilość aktywnych instancji. Kula śniegowa ruszyła stromym zboczem, więc wątpię, że Joomla czy Drupal kiedykolwiek prześcigną najpopularniejszy CMS. To jednak sprawia problem innej natury – czy przybywa wystarczająco dużo developerów WordPressa?

Warto zajrzeć na stronę W3Techs po więcej statystyk i ciekawych informacji.

Opublikowany przez Kuba Mikita

Miłośnik minimalizmu i prostoty, bo nie potrafi stworzyć niczego ładnego. Ma kołdrę, na której wypisane są funkcje WordPressa.

5 odpowiedzi na “WordPress zasila 25% stron w sieci!”

  1. a może to właśnie porażka? Trochę jak z obowiązkowym office? Gates’a? System domyślny nie jest, w kodach grzebać trzeba, kolejka oczekujących klientów na swoją robotę długa…

    1. Dlaczego porażka? Nic nie jest obowiązkowe, zawsze trzeba grzebać w kodzie jeśli chce się zrobić coś dedykowanego/zaawansowanego, a kolejka oczekujących klientów z punktu widzenia developera to cudowna sytuacja

Możliwość komentowania została wyłączona.