Kto handluje ten żyje – mówią słowa przedwojennej piosenki. Jak więc przystąpić do e-handlu dysponując niewielkimi zasobami finansowymi? Założyć e-sklep korzystając z darmowego oprogramowania, niewiele wydając na wdrożenie i rozwijać swój sklep internetowy jednocześnie generując już z niego zyski.

Jeszcze nie tak dawno myślenie o założeniu własnego sklepu internetowego doprowadzało do wątpienia w swoje siły a przede wszystkim o finanse. Co rusz pojawiają się informacje prasowe o giełdowych spółkach i ich milionowych inwestycjach w platformy e-handlu, a wycena ofert profesjonalnych agencji e-marketingu najczęściej oscyluje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak więc wbić żeby w ten kawałek e-tortu nie mając tak znaczącego zaplecza finansowego?

Bezpłatne licencje oprogramowania sklepów internetowych

Jest wiele open source’owych, bezpłatnych skryptów do postawienia e-sklepu. Zdecydowanie jednak wybijającymi się platformami są te oparte na znanym powszechnie systemie zarządzania treścią jakim jest WordPress. Zaprojektowany głównie do obsługi blogów, stał się tak popularny, że obecnie najwięcej stron internetowych na świecie działa na jego wdrożeniach. Podobna ewolucja postępuje w dziedzinie handlu, głównie dlatego iż sklepy założone na administracji WordPress są łatwe do prowadzenia nawet dla osób nie mających zbytniego rozeznania w programowaniu i informatyce. To cały sekret ich popularności.

Która wtyczka e-sklepu do WordPress’a?

Wystarczy wymienić te najpopularniejsze aby zorientować się, że jest bogactwo wyboru i trzeba by było usiąść do porównania szczegółów aby zdecydować, który najlepszy pod pomysł naszego sklepu. Woocommerce, e-Store, e-Commerce, Tradematik, Jigoshop lub Easy Digital Downloads przystosowany głównie do sprzedaży produktów wirtualnych jak np. oprogramowanie, to wszystko wtyczki do WordPress’a, które zmieniają go w sklep. Ponieważ tłem tego artykułu są jednak pieniądze, które należy przeznaczyć na założenie e-biznesu, to szczegółowe porównanie wymienionych wtyczek pozostawimy na inna okazję, a zajmiemy się odpowiedziom na pytanie o koszty tej inwestycji.

Ile kosztuje założenie e-sklepu na WordPressie

Kluczem do dokładnej wyceny jest to czy wdrażamy wszystko sami a tylko kupujemy poszczególne komponenty, czy całość zlecamy zaufanemu webmasterowi. W tym drugim przypadku, każdy programista może wycenić swoją pracę inaczej, stawki chodzą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od doświadczenia, gwarancji, jakości i zakresu prac. Dbając o przyszłość naszego e-biznesu, mimo iż syn sąsiada chce nam postawić tę stronę za 50 zł, warto jednak wybrać wdrożeniowca z dużym doświadczeniem, gwarantującego stały serwis. Bo wtyczki trzeba aktualizować, bronić strony przed spamem, i na pewno rozwijać funkcje sklepu więc stała obsługa będzie przydatna.

Wracając do kosztów – czy sami wdrażamy sklep czy dajemy zlecenie, i tak trzeba będzie kupić kilka elementów aby sklep funkcjonował jak należy. Po pierwsze skórka, czyli szablon, koszt od kilkudziesięciu dolarów. Przepiękne, nowoczesne i bardzo funkcjonalne skórki są dostępne na kilku stronach z szablonami np. Themeforest.

Do tego obowiązkowo integracja z systemami płatności. Za to niewiele, ok. 100 zł za sprawdzoną wtyczkę stworzoną przez polską firmę więc obsługującą głównie banki działające na terenie naszego kraju. Kolejny zakup do przemyślenia to system fakturowania. Jeśli nie mamy w firmie innego systemu, warto wdrożyć ten na stronie ponieważ będziemy mieć wszystko w jednym miejscu i logicznie powiązane. Wtyczka taka, również zgodnie z polskimi przepisami prawa księgowego kosztuje w granicach max. do 200 zł.

Czy jeszcze czegoś potrzebujemy? Niekoniecznie, aczkolwiek można się jeszcze zastanowić nad skryptem obsługującym wysyłkę paczek, drukującym etykiety, skryptem integrującym sklep z porównywarkami cen, a nawet takim który zintegruje sklep z FreshMailem. Na poczatek jednak nie musi być nic więcej niż wykupienie serwera, postawienie WP, wgranie wtyczki sklepu, dokupienie szablonu i integracji z płatnościami. Reszta to już koszty dotyczące zatowarowania sklepu czyli zdjęcia, opisy produktów, regulamin i promocja.

Więc czy taki koszt jest dla Ciebie do udźwignięcia? Jeśli tak, to ruszamy z e-sklepem!

10 odpowiedzi na “Sklep internetowy na WordPressie najtaniej!”

  1. z FreshMail to tak różnie niestety bywa, trzy dni spędziłam na rozmowach z supportem, i niestety nie jest kompatybilny ze wszystkimi motywami, z Newspaper nie jest :(

  2. jezeli chodzi o integracje z systemem platnosci to jest tez darmowa wtyczka do woocommerce na transferuj.pl. cos z nia nie tak, ze o niej nie wspominasz?

  3. DMati przy poprawnej konfiguracji wtyczki, nie wyświetla się ani popup, ani jako widget. Jeszcze jako widget to są ramki, uważając iż popełniam jakiś błąd zwróciłam się do supportu z prośbą o pomoc, sprawdzali i ich diagnoza: niekompatybilna wtyczka z motywem, nie byłabym sobą gdybym kogoś jeszcze nie poprosiła o pomoc jeszcze kogoś, kolega znalazł braki w skrypcie js. Jednakże fresh rozkłada ręce, ich zdaniem jest ok.

  4. WooCommerce jest dobrym wyborem. Jeżeli sklep jest mały i nie obsługuje dużego ruchu to jego administrator będzie zadowolony. Jaki natomiast sklep polecasz przy większej ilości produktów i dość intensywnym ruchu (2000-5000 użytkowników w czasie 1-15 minut)? Mam na myśli sprzedaż/promocję, która robiona jest podczas webinaru.

Możliwość komentowania została wyłączona.