Wydanie WordPressa w wersji 4.4 przewidziane jest na grudzień, ale już 3 dni temu Morgan Estes poinformował na blogu twórców o włączeniu do silnika WP wtyczki Responsive Images.

Wtyczka ta automatycznie dodaje do tagów img w treści postów atrybut srcset ze wszystkimi dostępnymi rozmiarami. Atrybut ten pozwala na ładowanie różnych obrazków w różnych sytuacjach. Do tej pory trzeba było wykorzystać do tego javascript.

Ładowanie wszystkich dostępnych rozmiarów nie jest jednak zbyt rozsądnym pomysłem, w szczególności kiedy korzysta się z jakiegoś rozbudowanego motywu, który tworzy kilkadziesiąt miniatur. Responsive Images na szczęście ma dość szeroki wachlarz dostępnych opcji. Wtyczkę będzie można również całkowicie wyłączyć usuwając odpowiednie filtry.

Dokładną zasadę działania srcset wyjaśnił Chris Coyier na blogu CSS-Tricks. A ja prosty przykład zrobiłem poniżej. Jeden tag img wyświetli 4 różne obrazki z zależności od pixel ratio urządzenia. Aby zobaczyć różnicę wejdź na tą stronę z urządzenia mobilnego. Jeśli Twoja przeglądarka nie wspiera tej technologii pojawi się obrazek z napisem src.

srcset w praktyce
Źródło: webkit.org

 

WordPress tym zabiegiem lekko wyrywa się do przodu jeśli chodzi o technologię. Problem jest (jak zwykle) w IE, w Operze Mini oraz w dość świeżych wersjach domyślnej przeglądarki Androida 9wsparcie można sprawdzić na Can I use). Z drugiej strony atrybut ten znany jest już od ponad roku, więc czy warto dłużej czekać?

Wtyczkę można testować już teraz pobierając ją z GitHuba.

Opublikowany przez Kuba Mikita

Miłośnik minimalizmu i prostoty, bo nie potrafi stworzyć niczego ładnego. Ma kołdrę, na której wypisane są funkcje WordPressa.

W odpowiedzi na “Responsywne obrazy domyślnie w WordPress 4.4”

Możliwość komentowania została wyłączona.