Zauważyłem smutną rzecz. Chociaż cały czas mi coś nie pasowało, to dopiero teraz dotarło do mnie jak wyświetlają się u mnie reklamy z AdTaily. Czy jedyna opcja to wyłączyć możliwość wyświetlania kampanii CPC?

Zabawne, że na blogach związanych z WordPress, AdTaily serwuje tak kompletnie niepowiązane reklamy. U mnie na tą chwile jest przykładowo reklama fotelika dla dziecka, preparatu na stawy oraz opon do osobówki. Kompletnie nic nie odnosi się do tematyki nawet nie WordPress, a ogólnie webmasterstwa.

Moim zdaniem mogą być co najmniej dwie przyczyny tego stanu rzeczy:

1. System AdTaily kuleje pod względem technicznym

Czyli słabe wiązanie fraz. Chociaż spółka ciągle wprowadza jakieś ulepszenia, to nie wiążą się one z reklamami kontekstowymi. Jednak trzymają się swoich początkowych założeń, że serwis ma oferować reklamy Flat Fee, ale moim zdaniem skoro oferują dodatkowo możliwość wyświetlania i kupowania reklam CPC, to powinna być opcja wyłączenia danej reklamy dla poszczególnych serwisów. Bo może foteliki dla dzieci mają dobrą klikalność w moich pozostałych serwisach, a tutaj nie. Już nawet nie chodzi mi o jakieś przebudowywanie kompletnie silnika serwisu, aby umożliwić wyświetlanie sensownie dopasowanych kampanii CPC. Tylko ta mała opcja wyłączenia o której wspomniałem by mnie ucieszyła.

2. Brak reklamodawców w AdTaily w tematyce związanej z WordPress

To chyba ważniejsza sprawa, bo nie ma co optymalizować systemu pod reklamodawców, którzy nie istnieją. Każdy ze znanych mi osób zajmujących się WordPress robi to „po godzinach” lub z pasji. To implikuje bardzo skromny budżet, którego na pewno nie wyda na dużą kampanię CPC, której minimalny koszt z tego co pamiętam to 600 zł. I chociaż są większe ryby obracające się w tematyce Web w stawie AdTaili, to korzystają one z kampanii Flat Fee. Dlaczego? Na pewno bardziej opłacalne byłoby rozliczać się za kliknięcia. Zastanawia mnie to.

Podsumowanie

Ciężko jest zdobyć reklamodawcę, dla mniejszych blogów. To praktycznie jest wydawanie pieniędzy w ciemno, bo są małe szanse, że koszt CPC będzie oscylował poniżej 50 groszy. Także jaki ma sens ładowanie widgetu AdTaily z reklamami CPC niedopasowanymi kontekstowo, bez żadnych kampanii Flat Fee? Wyłączyć takie reklamy i wyświetlać jeden szary kwadracik z napisem „Kliknij, aby dodać tu swoją reklamę”? Reklamować swoje inne serwisy, nawet niedopasowane tematycznie? Co się bardziej opłaca?

Opublikowany przez Kuba Mikita

Miłośnik minimalizmu i prostoty, bo nie potrafi stworzyć niczego ładnego. Ma kołdrę, na której wypisane są funkcje WordPressa.