Za mną już kilka nagranych filmów na YouTube, ale chciałbym spróbować czegoś innego. Zrodził się pomysł na live, w którym będę pokazywał jak napisać wtyczkę. Pomysł zweryfikowałem na Facebook.

I to był strzał w 10. Na tą chwilę pod postem jest 69 reakcji oraz około 40 komentarzy! Czas więc zrealizować pomysł.

Idea jest taka, że wchodzimy na bombie i piszemy. Oczywiście ustalone już rzeczy, wiedząc co robimy i po co. Każde spotkanie będzie oskryptowane, ale kod będzie pisany całkowicie na żywo!

Dzięki temu, że nie jest to kurs per se będzie można zobaczyć z czym wiąże się kodowanie. Że nie jest to tylko przepisywanie kodu, który już ma się w głowie, tylko to poszukiwania w dokumentacji, rozwiązywanie problemów, testowanie i naprawa błędów.

Przy okazji będę tłumaczył jak działa WordPress i jak pisać kod, aby był łatwy w utrzymaniu oraz powrót do niego w przyszłości nie był katorgą.

Co będziemy robić

Chciałbym zacząć od czegoś prostego, aby zobaczyć czy taka seria w ogóle się przyjmie i poznać Wasze opinie. Będziemy pisać wtyczkę o nazwie Must Read!

Będzie to wtyczka pozwalająca administratorowi oznaczyć artykuły jako „Must Read” i wyświetlić je w formie statycznej listy w widgecie lub shortcode. Pisania zaledwie kilka godzin, a pokryjemy sporo rzeczy z API WordPress.

Dlaczego taka wtyczka? Bo nie ma jeszcze żadnej takiej, która wyglądałaby i działała sensownie.

Zakres tematyczny:

 • Rejestrowanie wtyczki
 • Sprawdzenie wymagań wtyczki (PHP, WordPress)
 • Rejestrowanie metaboxa na ekranie edycji wpisu
 • Zapisywanie opcji z metaboxa w meta wpisu
 • Używanie filtrów i akcji
 • Rejestrowanie widgetu wraz z jego opcjami
 • Rejestrowanie shortcode
 • Rejestrowanie własnych styli
 • Query postów po meta
 • Transients API – Cache wpisów
 • WordPress Nonce
 • Obsługa tłumaczeń
 • Usuwanie wtyczki – sprzątanie po niej

 

Dodatkowo, jeśli będzie taka potrzeba przejdziemy również przez proces wydawania wtyczki w repozytorium WordPress.org.

Do wtyczki podejdziemy jak do zwykłego projektu, tak więc używał będę ClickUp, w którym będą zadania do zrobienia. Nasza lista wygląda tak:

Dla kogo

Pierwsza część serii przeznaczona jest na pewno dla początkujących programistów lub takich osób, które chciałyby zobaczyć jak pisze się wtyczki. Jeśli czytając zakres tematyczny pomyślałeś sobie, że to wszystko już robiłeś to prawdopodobnie nie nauczysz się niczego nowego. Jedynie podejrzysz inne podejście do tematu.

Podstawowa wiedza z PHP byłaby wskazana. Niestety nie będzie czasu, żeby wyjaśniać 'co robi' . ' taki kod', albo czym jest funkcja i klasa.

Poza tym w miarę możliwości będę starał się odpowiadać na pytania z czatu i wyjaśniać wszystko co robię.

Dlaczego miałbyś zaufać randomowi z internetów

Od ponad 5 lat koduję w WordPressie, napisałem tonę wtyczek. Część z nich jest dostępna za darmo w repozytorium WordPress.org więc można ściągnąć i zobaczyć czy kod to spaghetti, czy ma to sens.

Na potwierdzenie, że coś tam umiem jest również ten blog :)

Kiedy i gdzie

Pierwszy live już się odbył u można obejrzeć jego retransmisję poniżej:

Aby nie przegapić kolejnego streama wystarczy zasubskrybować mój kanał:


Jeszcze tylko prośba – udostępnij ten wpis, mój kanał, informację o live na swoich profilach społecznościowych i grupach w których jesteś członkiem. Będę bardzo wdzięczny i postaram się odwdzięczyć świetnym livem!

Opublikowany przez Kuba Mikita

Miłośnik minimalizmu i prostoty, bo nie potrafi stworzyć niczego ładnego. Ma kołdrę, na której wypisane są funkcje WordPressa.

7 odpowiedzi na “Piszemy wtyczkę! – darmowy webinar, na którym pokażę proces powstawania wtyczki”

Możliwość komentowania została wyłączona.