Jest wiele narzędzi do testowania wydajności witryny. Jednymi z najlepszych są Page Speed oraz YSlow, które można zainstalować jako rozszerzenia do przeglądarek. Możesz też użyć darmowego narzędzia GTmetrix, które zwraca wyniki testów z tych wtyczek online – za darmo i bez instalowania jakichkolwiek dodatków. Do tego mamy dostęp do historycznych testów oraz czas ładowania poszczególnych komponentów witryny.

GTmetrix w praktyce

Dzięki temu narzędziu możemy zbadać wydajność naszej witryny pod takimi względami jak cache, ilość plików CSS i JavaScript, minimalizacja plików, czy kwestie obrazów. Ocenę dostajemy w skali A-F, gdzie A jest najlepsza. Podgląd mamy również na średni wynik innych osób, które badały swoje strony. Wyniki oczywiście dostajemy osobno dla Page Speed i YSlow.

GTmetrix - test witryny
GTmetrix – test witryny

Oczywiście mamy dostęp również do szczegółowych danych poszczególnych opcji. Dzięki temu dokładnie wiemy co trzeba poprawić.

Porównanie dwóch lub więcej witryn

Tą opcję oferuje mało darmowych narzędzi. Mamy dostępne wszystkie opcje dla każdej witryny, które porównujemy ze sobą.

Narzędzie możemy obejrzeć w akcji na filmie:

http://www.youtube.com/watch?v=0-xpry2gp3U

GTmetrix jako wtyczka WordPress

Narzędzie możemy również zainstalować na naszym WordPressie jako wtyczka. Niestety nie jest to rozwiązanie do końca darmowe. Za darmo możemy przeprowadzić tylko 100 testów (mamy kredyty, które możemy dokupić). Szczegółowe wyniki i tak otrzymujemy na stronie online.

Aby używać wtyczki musimy postarać się o klucz API, który otrzymamy za darmo po rejestracji na stronie.

Klucz API GTmetrix
Klucz API GTmetrix

Klikamy w link w oknie, a później na stronie Generate API key

Generowanie klucza API
Generowanie klucza API

Dalej klikamy link prowadzący do założenia konta, wypełniamy niezbędne dane i wysyłamy formularz. Musisz potwierdzić swoje konto klikając w link w mailu. Po rejestracji wracamy na stronę API i klikamy jeszcze raz przycisk ze screenshota powyżej. Otrzymamy nasz klucz API, który wklejamy już w panelu administracyjnym naszego WordPressa w ustawieniach wtyczki.

Wygenerowany klucz API
Wygenerowany klucz API

Po tych zabiegach możemy skonfigurować wtyczkę, np. ustawiając lokalizację, z której ma być testowana witryna, czy adresy mail dla powiadomień.

GTmetrix - panel admina
GTmetrix – panel admina

Na stronie testu możemy wybrać testowanie strony głównej lub innego adresu w obrębie witryny.

Strona testu witryny lub adresu URL
Strona testu witryny lub adresu URL

Test chwilę trwa, a po jego przeprowadzeniu otrzymamy wynik w postaci krótkiej oceny.

Wyniki testu wtyczki GTmetrix
Wyniki testu wtyczki GTmetrix

W tym miejscu możemy również zaplanować testy cykliczne, lub przejść na stronę szczegółowej oceny. Strona ta będzie identyczna jak ta, którą otrzymamy prze teście online.

Podsumowanie

Narzędzie ma niewątpliwie zalety, na które warto zwrócić uwagę:

  • jest darmowe i bez limitów
  • nie wymaga instalacji ani rejestracji
  • pozwala na porównanie wielu adresów
  • możemy zainstalować je jako wtyczkę
  • szczegóły dla opcji strony

 

GTmetrix polecam wszystkim, którzy chcą szybko sprawdzić wydajność swojej witryny czy porównać ją z innymi stronami (np. konkurencji), bez instalowania rozszerzeń do przeglądarki. Korzystałeś już z tego narzędzia? Jakie wrażenia?

Opublikowany przez Kuba Mikita

Miłośnik minimalizmu i prostoty, bo nie potrafi stworzyć niczego ładnego. Ma kołdrę, na której wypisane są funkcje WordPressa.