Kiedy Google zaczyna wydawać wtyczki do WordPressa to wiedz, że coś się dzieje! W ostatnich dniach do repozytorium zostały dodane dwie takie wtyczki, ale skupię się tutaj na jednej: Google Publisher Plugin, która na razie jest w wersji beta.

Na dniach pewnie wtyczka będzie aktualizowana i dojdzie więcej usług, które będziemy mogli zintegrować z WordPressem. Na razie są to:

  • Narzędzia dla webmasterów
  • AdSense

Szczególnie ciekawie wygląda ta ostatnia pozycja, która pozwala dołączać reklamy do szablonów stron w poglądzie na żywo. A wygląda to tak:

Wybór miejsca wyświetlania reklamy
Wybór miejsca wyświetlania reklamy
Podgląd i ustawienia reklamy
Podgląd i ustawienia reklamy
Umieszczona reklama
Umieszczona reklama

Wygląda to świetnie, ale niestety nie mam możliwości przetestowania (ban w AdSense, obecnie korzystam z innego konta :( ). Może jesteś chętny do napisania opisu w komentarzu albo jako rozwinięcie tego artykułu?

Swoją drogą to ciekawe na jakiej zasadzie wybierane są miejsca do umieszczenia jednostek, może zwykły JS i szukanie w HTML jakiejś typowej struktury?

Panel administratora wygląda ok, bez zbędnych pierdółek, wszystko to co najpotrzebniejsze. Ułożenie elementów mocno sugeruje, że „kwadracików” przybędzie :)

Ustawienia wtyczki
Ustawienia wtyczki

Google App Engine for WordPress

To nazwa drugiej wtyczki. Jest to plugin integrujący WordPressa z Google App Engine. Niestety więcej nie jestem w stanie napisać, bo ani nie mam doświadczenia z tą usługą Google, ani nie mogę wtyczki nawet zainstalować. Małe niedopatrzenie ze strony autorów, które daje o sobie znać już przy próbie instalacji:

Parse error: syntax error, unexpected '[’ in /home/jacub/domains/wpart.pl/public_html/wp-content/plugins/google-app-engine/appengine.php on line 62

Podsumowanie

Widać, że Google zaczyna dostrzegać rosnącą popularność WordPressa, więc szuka tutaj rynku zbytu. Wtyczkami na pewno warto na pewno się zainteresować i obserwować dalszy ich rozwój. Mam nadzieję, że następną usługą dostępną w Google Publisher Plugin będzie Google Analytics z sensowym panelem. Może jak użyją klasy przez siebie wydanej do Analytics API to zobaczą jakie problemy może ona stwarzać ;)

Ty jakie masz odczucia?

Opublikowany przez Kuba Mikita

Miłośnik minimalizmu i prostoty, bo nie potrafi stworzyć niczego ładnego. Ma kołdrę, na której wypisane są funkcje WordPressa.

7 odpowiedzi na “Google dla WordPress – wtyczka prosto od G.”

    1. Nie spotkałem się jeszcze z akcjami w motywach. Autorzy raczej ich nie używają, bo lepiej jest zrobić motyw potomny.

  1. Pisałeś, że masz bana w adsense? Za co najłatwiej jest dostać bana? Teoretycznie korzystając z wtyczki wydanej przez samo Google powinniśmy być mniej narażeni na otrzymanie kary?

    1. Teoretycznie tak, ale nie masz pewności, że wtyczka nie pozwoli Ci na umieszczenie reklamy np. pod rozwijanym menu. Ja dostałem bana za emisję jednostek na stronie niezgodnej z regulaminem (materiały dla studentów, książki itp.), oraz za nieprawidłowe kliknięcia. Przed tym raczej wtyczka Cię nie uchroni, to jest raczej plugin dla leni – autoryzacja kilkoma klikami i dodawanie reklam bez logowania do AdSense :)

  2. Wielkie G próbuję zagarnąć jak największą cześć rynku dla siebie, to ich typowa polityka zdominować daną dziedzinę. Teraz wykańczają pozycjonerów (częstymi zmianami w algorytmie) żeby ludzie kupowali AdW, ciekawe co będzie następne? Może FB ;)

  3. Dwa dni temu opisywałem tą wtyczkę na swoim blogu. Jest bardzo okrojona i mam nadzieje że oficjalna wersja przyniesie kilka innych funkcji, ja bym widział tutaj wbudowany mini-panel GWT i jakieś statystyki reklam.

Możliwość komentowania została wyłączona.