W tym wpisie podzielę się z Tobą genialną wtyczką newslettera, która pozwala rozsyłać maile do użytkowników zapisanych na nasze listy subskrypcyjne bezpośrednio z poziomu WordPressa. Od jakiegoś czasu szukałem takich systemów, ale nie było nic sensownego. Albo płatne wtyczki, albo tak gigantyczne ograniczenia, że używanie darmowej aplikacji mijało się z celem. Wpadłem jednak przez przypadek kilka dni temu na wtyczkę Wysija, która potrafi cuda. Zapraszam na małe tournée.

Dane techniczne:

  • Wtyczka – Wysija 1.1.3
  • WordPress – wersja 3.3.2

Zaczniemy od rzeczy, która jest bardzo ważna w procesie wybierania wtyczek czy aplikacji. Tutaj jednak nie zajmie ona dużo miejsca, co nie jest wbrew pozorom wywołane moją miłością od pierwszego wejrzenia w tym pluginie. Mam na myśli oczywiście:

Wady, utrudnienia i ograniczenia wtyczki Wysija

1. Wtyczka nie jest na razie automatyczna. Oznacza to, że każdy mail trzeba wysyłać i tworzyć ręcznie. Pisałem jednak w tej sprawie a support wtyczki i dostałem odpowiedź, że w przeciągu około miesiąca będzie wydana nowa wersja wtyczki, w której będzie możliwość wysyłania automatycznych powiadomień o wpisach. Więcej o tej opcji można poczytać na stronie zapowiedzi nowej wersji.

W nowej wersji jest zaimplementowane automatyczne wysyłanie newsletterów o określonej porze lub natychmiastowo po opublikowaniu nowego postu

2. We wtyczce występuje czasem mały problem przy komponowaniu własnego maila. Polega na tym, że czasem nie wiadomo jak można daną rzecz umieścić w docelowej wiadomości i pojawia się frustracja. Ale chwila obcowania z wtyczką pozwala zobaczyć w jaki sposób działają jej poszczególne moduły. Wtedy praca jest już przyjemnością.

3. Niestety w mailach musi być ustawione tło. Domyślnie jest to biały kolor. Nie widziałem też możliwości dodania obrazka jako tła co może sprawiać mały kłopot. Da się jednak stworzyć kreację, tak aby wyglądała estetycznie. Mam nadzieję, że autorzy dodadzą możliwość ustawienia przezroczystego tła w przyszłości.

Dotychczas z kłopotliwych bądź utrudniających pracę rzeczy znalazłem tylko te powyżej. Jeśli coś by jeszcze nie pasowało – lista będzie uaktualniana. Teraz możemy przejść do rzeczy znacznie przyjemniejszych:

Zalety i plusy wtyczki Wysija

Do najważniejszej zalety trzeba zaliczyć jej darmowość. Ograniczenia? Są, ale ile osób wykorzysta limit 2000 subskrybentów? Jeśli to mało, można wykupić wtyczkę w wersji Premium w cenie 99$ za rok dla jednej witryny. Wydaje się dużo, ale pozwala na nielimitowaną liczbę zapisanych osób. Więc przy ponad 2000 czytelników zapewne ten koszt się zwróci.

Genialną rzeczą, którą oferuje Wysija jest możliwość dosłownego komponowania wysyłanych wiadomości i testowania ich. Kolejne komponenty możemy przenosić wprost do naszej wiadomości z panelu narzędzi i edytować je poprzez edytor WYSIWYG opatrzony już mocno przy tworzeniu normalnych wpisów na WordPress’ie. Do wykorzystania mamy również motywy dostarczane przez twórców.

Z rzeczy wartych wspomnienia jest jeszcze integracja z zarejestrowanymi na blogu użytkownikami, a także wysyłanie poczty chociażby z Gmail’a czy poprzez serwer SMTP, a nie poprzez lokalny Mail PHP (lub Sendmail). Możemy oczywiście edytować treści wiadomości, które otrzymują użytkownicy nowo zapisani na listę czy komunikaty na stronach na które przenosi wtyczka po zapisaniu się lub wypisaniu. Oprócz tego wtyczka oferuje proste statystyki skuteczności naszego mailingu.

Wszystkie oferowane opcje można zobaczyć na stronie funkcji Wysija.

Zrzuty ekranu

Zrobiłem kilka screenów z opcji wtyczki oraz z kreatora wiadomości (przykładowa wiadomość).

Opcje wtyczki Wysija 1

Opcje wtyczki Wysija 2

Opcje wtyczki Wysija 3

Opcje wtyczki Wysija 4

Opcje wtyczki Wysija 5

Tworzenie maila w Wysija

Mail wysłany za pomocą wtyczki Wysija

Możliwości wtyczki można też obejrzeć na krótkim filmiku prezentującym ją.

Podsumowanie

Wtyczkę można pobrać z repozytorium WordPress, do którego przekierowuje też przycisk download na oficjalnej stronie wtyczki Wysija. Ja osobiście gorąco polecam wtyczkę wszystkim tym, którzy czekali na dobre rozwiązanie problemu newslettera. Sam będę z niej na pewno korzystał z wielkim zadowoleniem ponieważ dotychczas spisuje się super. Nie pozostaje nic innego jak zaprosić do newslettera :)

Jeśli masz jakieś wątpliwości lub uwagi dotyczące wtyczki – zostaw proszę komentarz. A może sam/sama też jej już używasz?

Opublikowany przez Kuba Mikita

Miłośnik minimalizmu i prostoty, bo nie potrafi stworzyć niczego ładnego. Ma kołdrę, na której wypisane są funkcje WordPressa.

32 odpowiedzi na “Plugin newslettera WordPress – wtyczka Wysija”

  1. Główną wadą tej wtyczki jest wersja premium w formie abonamentu, do tego tylko na jedną domenę….

    Osobiście szukam wtyczki która w pełni zastąpi takie autorespondery jak benefiter czy implebot.

    No cóż muszę szukać dalej ;)

    1. To niestety fakt, że wersja rozszerzona ma niezbyt zachęcającą formę zakupu. Być może kiedy ich biznes stanie się rentowny (o ile już nie jest) to ceny, albo licencja się zmieni.

    2. Może MailChimp? Zaczynasz od wersji Free a jak przekroczysz limity, to dopłacasz w zależności od zapotrzebowania.

      I albo klepiesz ręcznie newslettery albo podpinasz np: specjalnie utworzony kanał RSS i leci automatic :)

      Plus to taki, że nie newsletter nie leci przez Twój serwer więc odpada potrzeba kupna hosta z dużymi limitami wysyłki.

  2. Witam. Mam problem z tą wtyczką. Kiedy zapisuję się do newslettera wysyła mi inny link aktywacyjny niż ten który jest pokazany w opcjach. Odsyła do pustej strony, czego następstwem jest niedopisanie użytkownika do newslettera. Wiesz może jak ten problem rozwiązać? Pozdrawiam M ;)

    1. mam ten sam problem, z tym, że subskrybent jest dopisywany, ale pojawia sie pusta strona pod linkiem aktywacyjnym i tak naprawdę nie wiadomo co się dzieje.

  3. Przed chwilą zainstalowałem i skonfigurowałem wtyczkę na swoim blogu. Testy wypadły pomyślnie.
    Teraz nie pozostaje nic innego jak publikować nowe wpisy i zbierać subskrybentów.
    Pozdrawiam

  4. Też zainstalowałem tą wtyczkę, niestety przy próbie zapisania się wyskakuje mi taki komunikat:

    Błąd podczas wysyłania wiadomości Potwierdź subskrypcję: Dawid Kowal | E-biznes czyli Twój Cash Flow w Internecie ! do [email protected] | Could not instantiate mail function.

    próbowałem już wszystkiego idalej nic, ktoś pomoże ?

    1. Może serwer blokuje PHPowską funkcję mail? Poszukiwania problemu zacząłbym od hostingu.

    1. Kodu edytować nie ma potrzeby. Chodzi mi o ustawienia serwera :)

    1. Ja miałem style CSS już wbudowane w motyw, ale jeśli chcesz zmienić to musisz napisać własny CSS :)

  5. Super wtyczka. Trzeba tylko zapoznać się z działaniem co zajmuje bardzo mało czasu i można zacząć słać treści. Ja używam google mail i działa dobrze. Dodatków nie jest za dużo, ale znajdzie się kilka ciekawych jak np. wbounce czy magic action box. Jestem zadowolony z Wisija, darmowa do 2000 subsktybentów – jeszcze trochę mi brakuje:)

    1. Życzę Ci, żebyś szybko musiał przejść na PRO ze względu na liczbę subskrybentów :)

  6. Ja mam problem z personalizacją, wstawiam odpowiedni tag, i gdy testuje maila, wszystko jest ok, ale gdy mail wysyłany jest z automatu to zamiast nicku delikwenta, wstawiane jest subscriber.

    Wiesz może o co kaman?

  7. Hej. Chciałam zainstalować tę wtyczkę, ale niestety nie ma jej w wyszukiwarce wtyczek w wordpress, choć widzę, że niektórzy wlaśnie w wordpressie ją instalowali. O co chodzi?

    1. Wtyczka już jakiś czas temu przeszła rebranding i obecnie jest pod nazwą Mailpoet :)

    1. MailPoet sam w sobie tego nie obsługuje i trzeba zastosować mały hack. Najlepiej to zrobić dodając obrazek i podlinkowywując go do PDF wrzuconego np. do mediów.

      Instrukcja jak to zrobić jest na stronie MailPoet.

  8. Dzięki za wskazówkę z pdf, właśnie tego szukałam.
    Aktualnie używam MailPoet a w innym systemie Freshmail.
    Używałam także Benefitera i Implebota. Dla małej ilości subskrybentów faktycznie MailPoet się sprawdza. Lubię jednak używać Freshmaila ze względu na prostotę.

Możliwość komentowania została wyłączona.