Każdy blog na początku swojej działalności ma problem – brak czytelników, puste komentarze, żadnego ruchu. Wiem, że powstało wiele na ten temat artykułów, bardziej pomocnych lub mniej. Ja jednak chciałbym zebrać to wszystko razem, uzupełnić o własne doświadczenie i przedstawić Ci kompletne spektrum działań, których możesz podjąć się w tej chwili i zacząć szybko promować bloga bez żadnych kosztów.

Daj się zauważyć! Tym powinieneś się kierować zawsze. Zapewne znasz to powiedzenie:

Kto nie gra ten nie wygrywa

Bardzo dobrze wpasowuje się ono w ten artykuł. Żeby ktokolwiek wszedł na Twojego bloga musi najpierw dowiedzieć się o jego istnieniu! Nie oznacza to z drugiej strony, że minimalnym wysiłkiem zdobędziesz wielki ruch i wiernych czytelników. Chociaż przy odrobinie szczęścia…

Spis zagadnień poruszanych w artykule

Megafon
Daj o sobie znać

Klikając na tytuł zostaniesz przeniesiony do odpowiedniego akapitu.

  1. Pisz przydatne innym treści
  2. Komentuj na innych blogach
  3. Udzielaj się na forach
  4. Pisz wpisy gościnne
  5. Zachęć do komentowania
  6. Bądź pomocny innym
  7. Zaistniej w mediach społecznościowych
  8. Pozyskaj kontakt do użytkowników
  9. Postaw na SEO
  10. Zareklamuj się

Pisz przydatne innym treści

Content is king

Zapamiętaj to. Nawet nie zaczynaj promować swojego bloga jeśli nie masz na nim żadnych treści. Jeśli masz treści typu co zjadłeś na obiad, albo co udało Ci się kupić w promocji i nie jesteś gwiazdą Hollywood to nie promuj takiego bloga w ogóle, bo to nie ma sensu. Ludzie będą czytać to co piszesz tylko jeśli rozwiążesz ich problemy lub Twoje artykuły będą ciekawe. Tematyka może być lepsza lub gorsza, a niektóre mają wielkie szanse na wirusowe rozprzestrzenianie się (tzn. adres bloga będzie podawany dalej przez czytelników). Stosuj się do prostych porad, aby Twoja treść była atrakcyjna.

Pisz na swoim blogu długie wpisy. Zadbaj o to, żeby każdy z Twoich artykułów miał co najmniej 300 słów. Dlaczego? Pomoże Ci to w pozycjonowaniu bloga oraz dasz czytelnikom solidną podstawę odniesienia się do treści w komentarzu. Bardziej wyczerpujący artykuł ma również większą szansę na udostępnienie go dalej. Jeśli jednak masz dużo krótkich informacji czy ciekawostek – pisz o nich na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Muszę również podważyć dogmat pisania regularnie jednego wpisu dziennie. Nie ma takiej reguły i nie jest ona wyznacznikiem sukcesu bloga. Co więcej, treści pisane z dnia na dzień są zazwyczaj gorszej jakości, bo często są pisane na siłę. Nie masz o czym pisać? Nie pisz o niczym. Dla dobra Twojego bloga i Twoich czytelników.

Komentuj na innych blogach

Komentarz
Komentuj!

 

Pewnie czytałeś o tym wiele razy w wielu artykułach. Chociaż jest to rzecz bardzo błaha i wydaje się być banalna to przynosi ona bardzo dużo korzyści, ponieważ:

  • w wielu przypadkach pozyskujesz wartościowe linki (tak jak na tym blogu, gdzie każdy komentarz otrzymuje link dofollow)
  • stajesz się rozpoznawalny
  • zostawiasz kolejne otwarte drzwi do Twojego bloga dla nowych czytelników
  • merytoryczny komentarz kreuje Twoją osobę na eksperta

Pamiętaj, że najlepszy efekt uzyskasz komentując na blogach powiązanych tematycznie z Twoim. Nikt nie wejdzie na bloga o obrabianiu za pomocą urządzeń CNC z bloga o modzie.

Udzielaj się na forach

Z tego samego względu co powyżej, dobrze jest udzielać się na forach. Często na forum możesz dodać swoją sygnaturę a w niej link do swojej witryny. Dzięki temu w każdym poście będziesz mieć widoczny odnośnik do siebie i zyskasz szansę na wejście zainteresowanych gości. Drugą zaletą takiego linku jest to, że może pomóc Ci w pozycjonowaniu. Przy 1000 napisanych postów zyskujesz bowiem 1000 linków.

Pisz wpisy gościnne

Świetny sposób na pozyskanie nowych czytelników. Dzięki takiemu wpisowi możesz pokazać swoją wiedzę w szerokim zakresie omawiając dany temat. Publikując na blogu z dużym ruchem dostajesz zastrzyk użytkowników zainteresowanych tym o czym piszesz. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przyjdą oni do Ciebie i zostaną Twoimi czytelnikami. Tutaj także istnieje zasada taka jak przy udzielaniu się na forach i w komentarzach na innych blogach – rób to w witrynach powiązanych tematycznie.

Zachęć do komentowania

Bardzo prosty sposób, który może się przełożyć na komentarze. Po prostu zadaj w treści wpisu jakieś pytanie lub poproś o reakcję. Zdziwisz się jak dużo osób może zareagować na takie prośby.

Bądź pomocny innym

Nigdy nie odmawiaj pomocy swoim czytelnikom. Kiedy do mnie ktoś pisze, odpisują na każdego maila. Dzięki temu czytelnicy wiedzą, że mogą na mnie polegać i pomogę im z ich problemami. Odnosząc się do pisania na forach – bardzo dużo osób przyszło na mojego bloga dzięki temu, że pomagałem im na oficjalnym forum WordPress. Ja pomieszałem kilka strategii, ponieważ:

  • udało mi się pozyskać link pod nazwą
  • starałem się pomagać użytkownikom
  • zapraszałem na mojego bloga

Wszyscy odwiedzili mojego bloga. Większość została na nim na dłużej. Strategia bardzo skuteczna.

Zaistniej w mediach społecznościowych

Media społecznościowe
Be social!

Ja lubię kiedy użytkownicy wchodzą w interakcję z moim blogiem. Często jednak nie robią tego bezpośrednio na mojej witrynie. Przykładem mogą być dwie dyskusje do wpisu o AdBlocku – oprócz tej na blogu, toczyły się również na Google+ oraz na Facebooku. Wszystko dlatego, że dziele się tam moimi treściami. Na takich witrynach jak Google+, Facebook czy inne łatwiej jest o rozgłos. Użytkownicy mają opcję udostępniania, dawania +1 czy lubię to.

Nie musisz oczywiście ograniczać się tylko do największych społecznościówek. Czytelnika możesz również pozyskać na niezbyt jeszcze popularnym w Polsce Twitterze, polskim Blipie albo nawet na LinkedIn czy GoldenLinie.

Pamiętaj również o agregatorach treści. Do największego polskiego agregatora należy Wykop. Takich witryn jest jeszcze kilka, tak jak ostatnio rozgłos coraz bardziej zyskuje Strims. Takie witryny są również mniejsze, ale tematyczne. To jest świetny nowy obszar, na którym może wiele zdziałać. Treści, które trafiają na stronę główną czytają tysiące osób. Część z nich być może zostanie już na Twoim blogu, ale musisz o to zadbać, o czym piszę poniżej.

Pozyskaj kontakt do użytkowników

Informowanie czytelników, którzy byli na Twoim blogu o nowych wpisach to najlepszy sposób do zapewnienia sobie stałej ilości odwiedzin. Aby móc ich informować musisz najpierw pozyskać do nich kontakt. Do najpopularniejszych sposobów należy zbieranie adresów mailowych do newslettera (polecam do tego wtyczkę Wysija) i udostępnianie treści w technologii RSS.

Postaw na SEO

Dokładnie 30% odwiedzających tego bloga przychodzi z wyników wyszukiwania. Wszystko dzięki temu, że pozycjonuję swojego bloga. Nie jest to specjalnie trudne, ani nie wymaga spędzania nad tym dużej ilości czasu. Ruch z wyszukiwarki jest bardzo cenny, ponieważ są to użytkownicy zainteresowani dokładnie tą treścią, którą prezentujesz. Im więcej ich zatrzymasz u siebie na blogu tym lepiej dla Ciebie.

Proste zasady pozycjonowania opisałem we wpisie Pozycjonowanie WordPress – to proste! Znajdziesz tam garść porad jak trafić wyżej w wynikach wyszukiwania.

Zareklamuj się

Ta opcja jest już płatna. Polega na zwyczajnym wykupieniu reklamy. W Polsce działa wiele sieci, które chętnie przygarną Twoją witrynę. Trzeba przygotować się jednak na to, że koszt może przewyższyć koszt takiej reklamy. Tutaj również działa prawo tematyczności. Wybieraj takie sieci, które pozwalają na targetowanie, czyli dobór użytkownika do którego trafi reklama. Do takich sieci należą np. AdWords, gdzie reklama wyświetla się dla konkretnych słów kluczowych czy Facebook Ads, gdzie masz możliwość dokładnego określenia grupy docelowej.

 

Podsumowanie

Aby powyższe metody przyniosły skutek nie musisz poświęcać im koniecznie określonego codziennego czasu. Komentuj i pisz posty na forach kiedy najdzie Cię ochota, chociaż oczywiście im więcej tym lepiej (ale nie spamuj!). Po prostu stosując tych kilka metod na pewno zauważysz poprawę statystyk odwiedzin oraz większe zaangażowanie gości.

Być może stosujesz jeszcze jakieś inne metody, a ja je pominąłem? Koniecznie daj o tym znać w komentarzu!


Chcesz otrzymywać powiadomienia o kolejnych artykułach takich jak ten?

Zapisz się do newslettera!

Opublikowany przez Kuba Mikita

Miłośnik minimalizmu i prostoty, bo nie potrafi stworzyć niczego ładnego. Ma kołdrę, na której wypisane są funkcje WordPressa.

191 odpowiedzi na “10 prostych sposobów na to jak wypromować bloga”

    1. Dzięki :) Tak, wróciły ponieważ dotacje zupełnie nie wypaliły

  1. Mam wątpliwości co do „Content is king” strony nade mną w wyszukiwarce mają niewiele wartościowych treści jeśli w ogóle, tym bardziej, że zawsze zastanawiam się czego czytelnik szuka wpisując dane hasło w google i pod to tworzę artykuł. Wyszukiwarka za mocno koncentruje się na linkach a za mało np na tym jak długo użytkownik pozostaje na stronie czy danej zakładce. Ale sam artykuł dał mi do myślenia, że koncentruje się za mocno tylko na kilku sposobach promocji pomijając inne

    1. Zależy jeszcze od tego jaka branża, takie jest parcie na linki. Życie jednak potrafi to zweryfikować i takie bezwartościowe strony mają pewnie gigantyczny współczynnik odrzuceń i krótkie czasy trwania odwiedzin.

    2. Windykacja Szczecin: ciekawe imię swoją drogą :) Obecnie pozycjonowanie to loteria. Autor wpisu skupił się na promowaniu i to akurat ma swoje efekty. Jeśli chodzi o samo pozycjonowanie to blogi z którymi nic nie robię. Na których ostatni wpis był z 2 miesiące temu które maja prawie zero linków poszły ostro w górę. Nawet tego nie zauważyłem bo olałem sprawdzanie pozycji przez brak czasu teraz mam motywacje. Natomiast blogi które optymalizuje, linkuje… dramat. Szczególnie po aktualizacji która była kilka dni temu. Poprostu wywaliło pozycje w kosmos :) A zamiast nich pojawiły się strony zapleczowe i inne spam śmietniki. Także wszystko zależy od maszyny losującej jaką jest wyszukiwarka Google. Możesz dzisiaj jedynie liczyć na społeczność i na niej bazować ( budować) a potem dopiero zabawa w Google.

    3. Uważam, że content jest ważny, ale bez wartościowych linków z zewnątrz sobie nie poradzi gdy blog w Google zacznie dochodzić do wyższych miejsc.Warto tworzyć wartościowe treści do skutku i niekoniecznie patrzyć na wyniki pozycjonowania bloga z dnia na dzień, a raczej z miesiąca na miesiąc. Artykuły na blogu powinny pomagać rozwiązać problemy i wątpliwości jego czytelników – to jest najważniejsze zadanie. Zgadzam się, aby przekazywać tylko wartościowe treści i nie dać się wrzucić w regularne ramy czasowe na uzupełnienie bloga o byle co.

  2. Zgodzę się z ta nieprzewidywalnością, choć myślę, że osoby z dużym doświadczeniem w pozycjonowaniu lepiej to czują. Mogą w większym stopniu przewidzieć efekty swoich działań. Zawartość strony ma szczególne znaczenie dla blogów takich jak ten, gdzie ludzie wrócą bo są ciekawi co nowego. U mnie raczej wpadają z konkretnym problemem (i to sporym), znajdują co potrzeba i znikają w nicości.

  3. To że trzeba urozmaicać źródła linków pokazała najnowsza aktualizacja algorytmu wyszukiwania Google znana pod nazwą Pingwin 2.0
    Czasy kiedy linkowaliśmy tylko z katalogów to już prehistoria :)

  4. Bloga prowadzę od niedawna i nie mam jeszcze wiele wejść. Staram się stosować wszystkie powyższe metody aby zwiększyć ruch. Połączyłam bloga z google analytics i sprawdzam systematycznie skąd mam wejścia, co się sprawdza a co nie. Jestem pewnien, że jeśli będę robił systematycznie to co robię czyli to co opisujesz, znaczące zwiększenie liczby czytelników będzie tylko kwestią czasu.

  5. Cześć Kuba. Dobry wpis, strona idzie do ulubionych. Mógłbyś coś napisać na temat dobierania słów kluczowych do artykułów, jakie wartości miesięcznego wyszukiwania są warte zainteresowania i pisania. No i jakie techniki stosujesz przy pozycjonowaniu danych postów. Pzdr.

    1. Hej :)
      Słowa kluczowe w sensie tagi? Ja dobieram kilka w taki sposób, aby ułatwiły poruszanie się po wpisach. Nie ustawiam meta keywords w źródle strony, więc nie mają one znaczenia SEO.
      Jeśli chodzi o miesięczne wyszukiwanie to 600 wyszukiwań lokalnie byłoby dla mnie zachęcające. O technikach pozycjonowania wpisów planuję napisać niedługo oddzielny post :)

  6. Miałam ochotę przeczytać wpis, ale niestety polityka Twojego bloga nakazuje mi go NAJPIERW polubić, a dopiero potem przeczytać.

    Rozumiem, że możesz odbierać lajki jako formę zapłaty za Twoją twórczość, ale wydaje mi się, że polubienie czegokolwiek zanim się z tym zapozna jest niezgodne z wszelką logiką…

    1. Istotnie jestem podczas testowania takiej formy promocji. Połowicznym rozwiązaniem jest danie +1. Ten +1 nie oznacza obserwowania mojej strony na Google+.

      1. No jest też rozwiązanie całościowe w postaci prostego usunięcia display:none :P

        Nie jestem ani specem od marketingu, ani od SEO, ale wiem, że roboty wyszukiwarek nieszczególnie są szczęśliwe jak natrafiają na treści display:none (a one nie są fanami strony na FB, więc pewnie tak właśnie się dzieje), a ludzie z kolei nieszczególnie są szczęśliwi, kiedy zmuszani są do nielogicznego działania. Ukrywanie przed nimi treści jest raczej odstraszające niż promujące…

        Z okazji subskrybowania bloga RSSem od jakiegoś czasu pewnie i na lajka przyjdzie pora dla świętego spokoju, ale tak sobie myślę, że korzystanie z tej wtyczki może być warte ponownego przemyślenia.

        1. Można i tak :D
          Z tego co mi wiadomo to roboty mają bypassa i widzą całą treść.
          Za kilka dni opublikuję wyniki testów tej wtyczki i wtedy po analizie podejmę decyzję co dalej z tą wtyczką. Może odsłonię więcej treści, albo ją zdejmę w ogóle.

  7. Ja bym tu jeszcze dodał pisanie i dodawanie artykułów (związanych z tematem) do Pressel Pages dzięki temu możemy promować naszego bloga na daną frazę/słowo kluczowe.

  8. Dobrym sposobem na promowanie bloga jest również stworzenie mapy obrazków (sitemap obrazu). Jest to zwykła mapa witryny (zawiera linki), która poinformuje Google o naszych wszystkich stronach wraz z adresami url, których nie wykryto w procesie indeksowania witryny.

    1. Nie można jednoznacznie określić ile trwa pozycjonowanie. Wszystko zależy od wielu czynników, ale musisz liczyć się z czasem około jednego miesiąca jeśli masz dobrze dobrane słowa kluczowe i dobre linki.

  9. Super poradnik
    lecz jednak nie zgadzam się z jednym…
    żeby dużo pisać słów
    ludzie jak zobaczą dużo słów (w tym ja)
    to nieczytam i wyłączam
    bo nie ma sensu …

        1. Obywa :) chociaż niektórym to przeszkadza to nie widzę spadku ani w ilości odwiedzin, ani we współczynniku odwiedzin, ani w czasie odwiedzin. A dokładnie opisałem efekty we wpisie więc możesz rzucić okiem :)

  10. Eksperci mogą pisać artykuły eksperckie, być przydatni, a co z blogami literackimi, przeznaczonymi do czytania jak powieść w odcinkach? Zwłaszcza pisanymi przez bohaterkę, która nie podpisuje się swoim nazwiskiem? Czy masz może jakieś wskazówki co zrobić w takim przypadku żeby zdobyć czytelników?

    1. Nie widzę problemu w promocji tych treści w odpowiednich kręgach – wśród ludzi zainteresowanych tematem. Wiele rzeczy możesz „przepisać” pod swoją tematykę i zastosować :)

  11. Duże znaczenie obecnie ma różnicowanie linków jak i zdobywanie nie tylko dofollow ale także noffolow co sprawia, że linkowanie wygląda bardziej naturalnie. Warto również zastanowić się nad tworzeniem własnych stron zapleczowych choćby na darmowych blogach w subdomenach np. wordpress. Podlinkować z głową takie mini strony i będzie dobrze.

  12. Od niedawna posiadam własną stronę internetową. Zajmuje się nauką pływania dzieci, młodzieży jak i innych osób. Zamierzam pod stronę główną podpiąć blog i pisać tematycznie wpisy związane stricte z pływaniem. Bardzo dobre porady daliście i świetny blog na pewno z nich skorzystam choć wiem, że wiele wysiłku i pracy będzie mnie kosztować wypromowanie mojej strony.

  13. Dokładnie Kuba,

    Content is king a szczególnie content, który rozwiązuje problemy właścicieli stron. Taką właśnie strategię obrałem na własnym blogu o generowaniu ruchu.

    Przedstawiłeś 10 sposobów na wypromowanie bloga, poruszając m.in. promowanie bloga na Facebooku. Ja 2 dni temu przygotowałem artykuł pt.

    „7 prostych i sprytnych sposobów na to, jak promować bloga na Facebooku”

    Podałem tam konkretne sposoby promowania, jeśli chodzi o Facebooka.
    To może być świetne uzupełnienie Twojego wpisu. Ponieważ nie chce tu spamować linkiem do artykułu, umieszczam go pod zdjęciem. Jeśli uznasz te 7 sposobów za wartościowe i sam dodasz do tego komentarza, będzie to wartość dodana do Twojej treści i wszystkich tu obecnych.

    Pozdrawiam
    Mariusz Opara

    Ps. Życzę dużego ruchu :)

  14. Nie znam się na blogach. Swojego piszę niecałe trzy miesiące, i w związku z tym mam pytanie-czy tysiąc, lub ponad tysiąc wejść dziennie na bloga to dużo, po takim okresie? Będę wdzięczny za informacje. Pozdrawiam.

    1. To bardzo dużo jak na 3 miesięcznego bloga. Jak się się udało uzyskać taką liczbę?

  15. Świetny wpis, z wielu porad skorzystam. A jak wypromować „przewodni” temat na blogu (dziwna sprawa sądowa i „blogowa” reakcja na postanowienie)? Prasa? Artykuły do przedruku? Inne?

    1. Co masz na myśli pisząc „przewodni temat”? Generalnie zasada jest taka sama, ale jeśli masz na myśli coś jak „WordPress” w przypadku mojego bloga to to jest już kwestia pozycjonowania.

    2. Ja osobiście polecam serwisy z artykułami do przedruku typu artelis.pl. Jak dla mnie generuje to całkiem przyzwoity ruch, a dodatkowo może poprawić pozycję w google. Należy jednak pamiętać aby nie dublować treści (wujek G. tego nie lubi :) )

  16. Myślicie że każdego bloga da się tak wypromować?
    Piszę o ciekawych miejscach punktach w Europie, dodaję interesujące fotografie. I co i wy nie szukacie mojego bloga, a robię tak jak jest napisane. Jak wam się udaje?

    1. Nie zapominaj o grupie odbiorców – nie każdy może być zainteresowany taką tematyką. A z pewnością te zasady które opisałem może odnieść do każdego bloga – nawet firmowego.

  17. Widzę, że to będzie strona dla mnie. Mam swój blog trzeci dzień i czytam go tylko ja:) zastanawiam się jak można elegancko promować się na innym blogu o podobnej tematyce, czyli rozwoju osobistym żeby mój komentarz w ogóle został wpuszczony na stronę? Podpowiesz jak to wygląda w praktyce? Pozdrawiam Magda

    1. Generalnie właściciele blogów puszczają większość komentarzy, chyba że są typowo spamowe, czyli linki w treści, krótkie, nic nie wnoszące do tematu. A że trzeci dzień to normalne, że odwiedzin nie ma :)
      Zasada jest taka, że nie komentarz nie służy do promowania. Promocją jest link, który podajesz i tak czytelnicy trafiają do Ciebie.

      1. Dziękują za szybką odpowiedź. A jeszcze pyt techniczne. Jak mogę dodać awatar do profilu na Twojej stronie?

        1. (Prawie) wszystkie WordPressy używają Gravatara. Musisz założyć konto tutaj http://pl.gravatar.com/ i zawsze jak w WordPressie będziesz używać swojego maila z przypisanym obrazkiem to będzie się wyświetlał awatar :)

  18. Jesteś prawdziwą podporą dla początkujących blogerów :) Dzięki

  19. Ja prowadzę bloga dla przyjemności, ale fajnie byłoby mieć setki wejść dziennie. Zdarzyło mi się tylko czasami jak link do bloga był na głównej wp, a tak to ciężko jest wypromować bloga:)

  20. Ja również prowadzę od prawie dwóch lat bloga… dla przyjemności. Jako tako liznąłem SEO, i wiem, że trzeba uważać by pozycjonowanie nie było zbyt nachalne.
    Artykuł – świetny i bardzo pomocny. Widzę, że trzeba bardziej udzielać się na FB :)

  21. Również startuję z nietypowym pomysłem, ciekawe co z tego będzie. Najgorszy jest moment, kiedy zgodnie z planem przychodzi czas oficjalnego startu, wszystko gotowe i… ani jednego czytelnika…

  22. Piszę od kilku lat, ale blogerem zostałem niedawno. Twój artykuł jest mi bardzo pomocny w zrozumieniu jak ten światek blogosfery się kręci. Czytałem też Twój tekst o pozycjonowaniu, ale jako człowiek pochodzący z wieku pary i elektryczności trochę zawieszam się na fragmentach z informatycznym slangiem.
    Pozdrawiam

  23. Bardzo dobrze napisany artykuł, ja dodał bym tylko jedno, samo pisanie bloga i reklamowanie się to świetna zabawa, mam tu na myśli to, że robiąc to … musi to być nasze hobby, tak jak pisałeś nic na siłę bo to nie ma sensu… a takim fajnym boosterem jest to, że dodatkowo przecież zarabiamy na blogu. Dla tych co nie wiedzą tego lub pomijają ten fakt – bo to tylko dla nielicznych … Powiem wam, że po roku prowadzenia Youtube oraz bloga, spokojnie opłacam swój wynajem domu oraz miesięczne opłaty żyjąc na Filipinach … tylko rok dobrej zabawy, bo PRZECIEŻ ROBIĘ TO CO KOCHAM ROBIĆ !!! Jak każdy z nas jest leniem .. ale czasem po prostu trzeba zebrać się w sobie i coś naskrobać … Gdybym w ostatnim roku wcielił wszystkie moje świetne pomysły na … pewnie stałbym się jakąś gwiazdą internetu … leń jednak jest i nie oszukujmy się :) każdy go ma :) hehe na koniec nie zapomnijcie zajrzeć na takiego podróżniczego inspirującego bloga http://poszukujacraju.blogspot.com
    Pozdrawiam wszystkich :) bardzo gorąco :)

  24. Witam,
    Od jakiś kilku miesięcy staram się stosować strategię pisania merytorycznych artykułów na bloga w których jest sporo linków do mojego sklepu. Pytanie czy takie podejście jest dobre w pozycjonowaniu sklepu ?

  25. Jestem początkującym blogerem (zaledwie trzy wpisy na dzień dzisiejszy – tematyka filmowo-serialowa) i tego typu artykuł jest dla mnie bardzo przydatny. Podoba mi się pomysł wpisów gościnnych, tylko kto się na to zgodzi?

  26. Krótko i na temat. Właściwie dopiero po przeczytaniu Waszych porad zrozumiałem, że największą ilość wyświetleń na moim blogu mają nie postawy filozoficzno-abstrakcyjne, a te z wykazami cen, rozkładami, sposobami…. Dziękówka!

      1. Linki są uznawane za spam bo wykop to bardzo dziwna społeczność, ale to nie znaczy, że nie da się przemycić żadnego linka ;)

  27. hej
    Dzięki za pożyteczny tekst. Jednak nie zgodzę się co do kwestii częstotliwości publikacji – bo to jednak bardzo zależy od konkretnej sytuacji – jesli jestesmy w stanie publikowac codziennie, to naprawdę warto to robić, bo uczymy naszych czytelnikow, ze codziennie czeka ich świeża porcja zdjęc czy tekstu

  28. Mam zaledwie 4 wpisy na blogu i tygodniową karierę, ale im więcej tego typu poradników tym lepiej. Fakt faktem, że gdy czytam niektórych blogerów, którzy piszą o dupie marynie a chwalą się tysiącami odsłon, to zastanawiam się jak oni to robią? No właśnie jak oni to robią?

        1. Na prowadzenie samemu szkoda czasu. Można spróbować kupować ale takie strony szybko sa banowane w Google. Już lepiej kupić linki na wartościowych tematycznych serwisach

  29. Trafiłem tutaj z wyszukiwarki, więc pozycjonowanie się sprawdza. Bardzo ciekawe punkty, choć niektóre mogłyby być nieco bardziej szczegółowy. Kiedy podajesz np. strony typu wykop, tylko tematyczne, to super byłoby, gdybyś kilka wymienił.

    Pozdrawiam
    Michał Cieślak

    1. Dzięki Mariusz za komentarz :)
      Tak na przyszłość, żebyś miał więcej zaakceptowanych komentarzy – te z linkami w treści są filtrowane przez wtyczki antyspamowe, a też autorzy blogów źle na to patrzą ;)
      A jak swojego linka podajesz w przeznaczonym do tego polu (co też zrobiłeś) to wszystko będzie pięknie i komentarz bez problemu przejdzie moderację :)

  30. Bardzo przydatny poradnik, od dzisiaj postaram się realizować każdy z tych punktów. Mam jednak jeszcze jedno pytanie. Co sądzisz o katalogach blogów? Warto umieścić w takim katalogu swoją stronę? Takie działanie ma szanse zwiększyć ilość wejść?

    1. Zależy jaki to katalog :) jeśli polega tylko na dodaniu wpisu o stronie i nikt na niego nigdy nie zagląda to na wejścia bym nie liczył. Ale możesz poprawić SEO, więc nie zaszkodzi :) ważne są jednak unikalne opisy.

      Jeśli jednak jest to wartościowy katalog, jak zagraniczny Bloglovin to jak najbardziej jest to fajna forma promocji. Ja niestety nie znam takich polskich katalogów.

  31. Jedyne do czego ciężko mi się przekonać to fanpage na Facebook’u, ale niestety takie czasy :) Bardzo dobrze zdaję sobie sprawę z tego, że jest to pożyteczne i skuteczne narzędzie do pozyskiwania fanów i ruchu na stronę.
    Ja wpadłem na pomysł, że warto zrobić artykuł o tym co jest akurat „na czasie” np. niedawno zrobiłem artykuł o postanowieniach noworocznych i o tym jak je realizować – pomogło to w zdobyciu wyświetleń. Teraz myslę, nad kolejnym artykułem „na czasie” – niestety nie w każdej niszy można wykorzystać ten sposób.

  32. Osobiście nie korzystam z portali społecznościowych. mam do nich lekki awers. Rezygnując z Facebooka jestem świadom, że pozbawiam się wartościowych linków. Ostatnio nawet przeczytałem, że bloger bez bloga przeżyje ale bez mocnego Facebooka nie ma szans przetrwać. Content jest sprawą oczywistą, wiec nie ma co o nim wspominać.

  33. Ciekawy artykuł, gratuluję przejrzystego bloga! Ja dopiero rozpoczynam przygodę z blogowaniem, ale chcę podejść do sprawy w miarę możliwości profesjonalnie, zapraszam wszystkich! :)

  34. Do tej pory nie skupiałem się zbytnio na promocji bloga. Sam się rozwijał i w sumie efekty nie są złe. Mam całkiem sporą grupę odwiedzających. Ale tak przeczytałem Twój wpis… wezmę się za komentowanie innych blogów. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach to komentarze i forum mają taką prawdziwą wartość i to one przyciągają stałych czytelników :)

  35. Super wskazówki. Na pewno wypróbuje większość z nich.

  36. Cześć! Muszę przyznać, że bardzo zainteresował mnie Twój blog i post o sposobach promowania blogów, ale w momencie w którym tekst został zablokowany ” wymuszeniem lajka” zrobiło to na mnie bardzo negatywne wrażenie. Szczerze? Nie doczytałam ani zdania więcej. Kliknęłam „lubię” to żeby zostawić ten komentarz. Pozdrawiam serdecznie.

    1. Ale żeby napisać komentarz nie trzeba lubić :) wpis moim zdaniem jest dobry, jeden z najlepszych na blogu. To taka mikro forma zapłaty za niego :)

  37. Żeby wypromować bloga trzeba być przede wszystkim meeeega cierpliwym, bo brak odwiedzin może być frustrujący…
    Fajne te Twoje porady, niektóre chyba sama wprowadzę w życie. :)

    1. Dokładnie, cierpliwość to podstawa :) czy to w promowaniu czy w pozycjonowaniu.

  38. Twój poradnik jest bardzo pomocny, szukam różnych wskazówek jak uatrakcyjnić i sprawić by blog miał więcej czytelników:) Mam nadzieję, że Twoje wskazówki coś mi pomogą;)

  39. Super artykuł zawiera kilka wątków o których nie wiedziałem. Mam na swoim blogu sto i podpięte wtyczki społecznościowe ale coś mi chyba nie działa albo źle pozycjonuje w sto bo jak już są wejścia to tylko z zagranicy a nie mam czytelników z Polski. Fajnie by było gdyby pojawiły się komentarze no przynajmniej bym wiedział czy to co pisze jest pomocne dla czytelników. Jeśli może ktoś mi podpowiedzieć co robię źle to będę wdzięczny. A prowadzę blog o finansach http://www.oszczedzamna.pl

  40. sam mam 3 prywatne strony i na prawdę nie trzeba wielkich umiejętności, żeby takie strony wypozycjonować jeżeli nie są to jakieś bardzo konkurencyjne frazy. Przynajmniej mam pewnośc, że nie dostanę bana czy filtra od google, ponieważ pozycjoner dodał mi 1000 śmieciowych linków. No i szczególnie warto trzymać się swojej branży, znaleźć kilka podobnych stron i komentować – wtedy przynajmniej komentujemy z sensem :)

  41. Bardzo pomocny wpis! Stosuję się do tych rad praktycznie od samego początku pisania swojego bloga (niecały rok). Niestety nie zawsze wychodzi, a na początku to totalna masakra xD Ale staram się robić wszystko, żeby ktoś zauważył moje „wypociny”.
    Poza tym, świetny blog! Myślę, że będę zaglądać częściej :)

  42. W blogowaniu bardzo ważne jest budowanie społeczności, która się angażuje i chętnie wraca po nową treść. Oprócz bloga prowadzę portal (od 2008 r.) gdzie mam wielu odwiedzających, ale jest to zupełnie inna społeczność, anonimowa.

  43. Bardzo przydatny wpis. Mi osobiście najbardziej przypadły do gustu uwagi o wartościowej treści i odnośnie udzielania się na forach – zwiększa to naszą wiarygodność, pozwala nawiązać ciekawe kontakty oraz zyskać pewną estymę w branży.

  44. Dobry tekst, zawierający trafne spostrzeżenia, sam dzięki promocji na FB+samodzielna praca doszedłem do 2000 tysięcy nowych odwiedzin miesięcznie na nowej stronie w 2,5 mesiąca.
    Wymaga to cierpliwości i taktyki ale dobra strategia to podstawa ;-)

    1. To jest naprawdę bardzo indywidualna sprawa. Jedni rozkręcają się po 3 latach, a inni po 3 miesiącach. Zależy od tematyki, a czasem też to kwestia jakiegoś „kopa” – np. dostanie się na stronę główną jakiegoś wielkiego portalu.

    2. Chyba zależy od założeń autora. Dla jednego sukcesem będzie 100 stałych czytelników, dla innej osoby 100.000 wyświetleń wszystkich artykułów razem wziętych. Co kto lubi, co kto chce.

    1. A co oznacza „mały ruch”? :)

      Ja po 3 miesiącach miałem 20 odwiedzin dziennie. Dopiero około 7 miesiąca odwiedziny zaczęły rosnąć (bo zacząłem się pojawiać na wysokich pozycjach w wyszukiwarce).

  45. Super przydatne informacje;)

    Ja właśnie zaczynam przygodę ze swoim blogiem, także zaczynam przeglądać Twoje doświadczenia i artykuły.

    Pozdrawiam i powodzenia!!

  46. Warto również promować się na grupach społecznościowych Facebooka, gdzie ludzie przenoszą się z forów na rzecz FB. Jest to oczywiście kolejna dodatkowa forma promocji silnie targetowana, gdyż tam znajdują się zainteresowani czytelnicy np naszym blogiem. Oczywiście mam na myśli grupy powiązane tematyką do naszego bloga.

  47. Bardzo przydatny wpis. W blogosferze jestem stosunkowo krótko, odwiedziło mnie niespełna 100 000 ludzi, mimo to jest to dla mnie ogromna satysfakcja, ponieważ zaczynałam od zera- sama wykreowałam swój wizerunek i wypromowałam bloga na tyle, że udało mi się nawiązać kilka interesujących współprac. Moim zdaniem odwiedzanie innych blogów i pozostawianie na nich komentarzy ma ogromne znaczenie :)

    Pozdrawiam, studentkazarzadzania.blogspot.com

  48. Serio uważasz, że czytanie wpisu za lajka ma sens? Albo nie polajkuję i wychodzę, albo polajkuję, przeczytam i odlajkuję, bo wkurza mnie zmuszanie mnie do lajka w ciemno.

    1. A nie ma? :)

      Nie mogę Ci zabronić odlajkować po przeczytaniu tak jak Ty nie możesz zabronić mi zablokować mojego własnego wpisu, który uważam, że jest na tyle dobry, że jest warty lajka ;)

  49. Bardzo przydatny post, za ktory serdecznie dziekuje. Na pewno zastosuje :) Pozdrawiam!

  50. Tak jak piszesz: „Content is King”, myślę, że wyszukiwarka wyszukiwarką, ale i tak to jest klucz. Dobra treść zawsze się obroni sama, bo albo jest przydatna, albo piszący ją bloger ma swój charakter i zdobywa publikę stylem. Pozdrawiam :)

  51. Właśnie zaczynam blogować więc tego typu wpisy są dla mnie bardzo pomocne. Dziękuję :-)

  52. Naprawdę bardzo fajne porady. Ostatnio założyłam sobie bloga i chciałam się trochę zareklamować, ale nie wiedziałam jak, a pana porady naprawdę mi pomogły w pierwszych sukcesach. Dziękuję.

  53. Co z pozycjonowaniem przez reklamy Facebooka, w sensie opłacalności? Jeśli koszt za kliknięcie wynosi powiedzmy 30groszy, to jest to w jakikolwiek sposób opłacalne?

  54. Ale odgrzebałam starego posta. Mam właśnie taki problem, że piszę od 3 tygodni, ale nic się na stronie nie dzieje. Chyba jestem zbyt nudna właśnie. Ale wychodzę z założenia, że każdy kiedyś zaczynał i z czasem poprawię swój warsztat i nauczę się jak pisać ciekawiej.

  55. Pomocny wpis dla początkujących osób, którym teraz trudno wybić się w sieci ze względu na bardzo dużą ilość blogów o podobnej (do swojej) tematyce – myślę, że poznanie wbrew pozorom tylko kilku technik znacznie ułatwi rozpoczęcie blogowania.

  56. Uważam, że warto byłoby również wspomnieć w artykule o artykułach eksperckich, które dzięki temu, że przekazują odbiorcy wartościową treść, są chętnie polecane dalej!

  57. Bardzo przydatny wpis. Na pewno zastosuję się do powyższych zasad. Ale znam jeszcze jedną ciekawą opcję, a mianowicie, komentując na facebooku jako strona, dostajemy like. Klikając w miejsce, gdzie możemy zobaczyć osoby, które polubiły nasz komentarz mamy możliwość zaproszenia ich do polubienia naszej strony. Pozdrawiam i dziękuję za przydatne rady :D

  58. Naprawdę pomocny wpis dla ludzi, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z blogowaniem. Znalazłem tu kilka przydatnych linków i pomysłów, które na pewno postaram się wykorzystać w mojej pracy. Najciekawsza propozycja jak dla mnie są wpisy gościnne, o których do tej pory nie myślałem. Dzięki wielkie za podzielenie się wskazówkami. Pozdrawiam

  59. Bardzo dobre wskazówki. Oczywiście one przynoszą efekt, ale należy przy tym pamiętać o jednym, aby być konsekwentnym i wytrwałym.
    Komentarze na innych blogach daje wiele korzyści. Po pierwsze zdobywa się link zwrotny do swojego bloga. Po drugie zdobywa się bezpośredni ruch z innych blogów. Po trzecie kreuje się swój wizerunek. Oczywiście mowa tutaj o wartościowych komentarzach :) Dadzą one efekt jeśli konsekwentnie się to robi. Nie wystarczą 3 komentarze w miesiącu, warto jest narzucić sobie aby pozostawiać 2-3 komentarze na różnych blogach każdego dnia.
    Podobnie jest przy innych opisanych w artykule wskazówkach. Są one świetne i przyniosą każdemu efekt, pod warunkiem, że konsekwentnie będzie się to robić. :)
    Pozdrawiam :)

  60. Wydaje mi się, że wystarczy/należy poruszać się po tematach bliskich autorowi. Nie trzeba zaraz być ekspertem, ale fajnie jest „czuć” temat. Dodatkowo pisząc „swoim zdaniem” często wywołujemy dyskusję z ludźmi mających inne przemyślenia na ten temat :D Miłego blogowania! PS: Moim zdaniem na serio dobrze jest mieć „swój” kawałek sieci, niż tylko zdawać się na łaskę pana Marka czy innych tam potentatów sieci społecznościowych :)

  61. Przydatne treści dla początkujących blogerów, fajnie się to czyta, również mam wątpliwości czy „Content is king” jest w każdym temacie „king”, pozdrawiam autora i komentujących oczywiście też!

Możliwość komentowania została wyłączona.