Tworzenie blogów czy pełnowartościowych stron opartych o system WordPress jest bajecznie proste i przyjemne. Jednak czysta instalacja tego najpopularniejszego CMS jest bardzo ograniczona w funkcje. Poniżej przygotowałem przegląd najciekawszych wtyczek (pluginów), które przydają się na niemal każdym etapie tworzenia i prowadzenia własnej strony internetowej.

Wtyczki do zadań specjalnych

Sukces WordPressa w głównej mierze opiera się o jego prostotę i możliwość niemal nieograniczonego rozszerzania jego funkcjonalności. Za pomocą dodatkowo instalowanych wtyczek możemy przekształcić ten prosty z założenia system w sklep online, forum dyskusyjne a nawet w portal społecznościowy.

W tym oceanie wtyczek jest również pewien zestaw podstawowych, bez którego trudno byłoby prowadzić blog czy sklep zgodny z przeciętnymi oczekiwaniami odbiorców.
Prezentowane wtyczki są wyłącznie subiektywnym zbiorem rozszerzeń z których korzystam na niemal każdej instalacji WordPressa, w zależności od potrzeb i wymagań danego serwisu. Co ważniejsze, do tej stałej listy wtyczek doszedłem po przetestowaniu różnych rozwiązań dostępnych w otwartym repozytorium wtyczek WordPress. Zatem nie znajdziesz tutaj wtyczek niepełnych lub takich, które nie działają w pełni lub są zawodne i nieaktualizowane od dawna.

Najciekawsze wtyczki – pluginy do WordPressa

Aby usystematyzować całą listę, wszystkie rozszerzenia podzieliłem między kategorie, które odzwierciedlają główną funkcję każdej z wtyczki. Z niektórych wtyczek korzystam zamiennie, a niektóre podałem jako alternatywę, która wcale nie jest gorsza, ale która subiektywnie mniej przypadła mi do gustu.
Zestawienie zawiera jedynie wtyczki dostępne w oficjalnym repozytorium co gwarantuje nam, że są one bezpieczne w użytkowaniu.

Jetpack – kombajn od wszystkiego

 

Nie mogłem rozpocząć tego zestawienia od prawdziwego kombajnu, który łączy wiele funkcji pojedynczych wtyczek. Mówi się, że jak coś jest do wszystkiego to musi być do d***. W przypadku tej wtyczki jest zupełnie inaczej – dostępne funkcje są użyteczne i działają prawidłowo.

Co możemy dzięki niej zrealizować?

  • Ochrona przed atakami brute-force,
  • Podstawowe funkcje cache,
  • Wyświetlanie podobnych postów do już wyświetlonego,
  • Hostowanie i serwowanie obrazów strony z CDN od WordPress.com,
  • Możliwość zarządzania kilkoma stronami połączonymi w ramach WordPress.com,

Nie ukrywam, że nie korzystam z niektórych funkcji oferowanych przez tę wtyczkę. Część jej funkcjonalności zastępuję innymi z tego zestawienia wtyczkami, które posiadają zazwyczaj o wiele więcej możliwości konfiguracyjnych.

Jetpack jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla początkujących użytkowników, ponieważ wystarczy zainstalować, skorzystać z dostępnych funkcji i mieć podrasowanego WordPressa.

Wtyczki od cache

System WordPress tak jak i każdy inny system zarządzania treścią opiera się na dynamicznym tworzeniu treści z danych przechowywanych w bazie danych oraz w statycznych plikach. Za każdym razem gdy wczytujemy daną podstronę baza danych jest odpytywana o poszczególne elementy strony, zgodnie z zakodowanym szablonem – tak się dzieje przy każdym wywołaniu przy przeładowaniu strony.

Dzięki tym wtyczkom nasza strona będzie szybsza, ponieważ będzie serwowana z utworzonych wcześniej plików statycznych, które nie wymagają tylu połączeń z bazą. Dodatkowo wtyczki te są wyposażone w funkcje kompresujące kod naszej strony, a to wszystko celem szybkiego działania strony. Szybka strona to zadowolenie użytkowników oraz wyszukiwarek internetowych co ma wpływ na pozycjonowanie naszej strony.

W3 Total Cache

 

Nie ma nic gorszego od wolno działającej strony internetowej. Dzięki tej i innym podobnym wtyczkom możemy przyspieszać naszą stronę dzięki optymalizacji jej struktury. W3 Total Cache to prawdziwy kombajn do zadań specjalnych – realizuje kompleksową optymalizację naszego CMS-a od minifikacji kodu strony po zaawansowaną kompresję i serwowanie danych z tworzonego cache.

Polecam również: Wp Super Cache – wtyczka bardzo podobna, posiadająca niemal te same funkcje. To co ją odróżnia to zdecydowanie uproszczona obsługa, która ogranicza się niemal wyłącznie do jej włączenia. Inaczej jest w przypadku W3 Total Cache, do której konfiguracji musimy się trochę przyłożyć, aby osiągnąć zadowalające efekty.

Wtyczki do SEO

Tworzymy bloga lub stronę najczęściej nie dla siebie, ale dla innych – chcemy inspirować, przekazywać wiedzę i uczyć. Tak więc potrzebujemy widoczności naszej strony, aby inni mogli ją znaleźć.

Musisz wiedzieć, że tworzenie dobrych tekstów nie wystarczy, jeżeli nikt ich nie znajdzie. Dlatego tak ważne są działania zorientowane na działania SEO (Serach Engine Optimization) które skupiają się na ogólnej optymalizacji strony pod wymogi wyszukiwarek internetowych.

Tak więc wtyczki SEO to absolutny must have wśród pluginów dla WordPressa.

WordPress SEO by Yoast

 

Ta wtyczka jak wiele jej podobnych pozwala nam na łatwą konfigurację naszej strony celem jej lepszego pozycjonowania. To nie jest oczywiście tak, że sama instalacja takiej wtyczki pozwoli nam na opanowanie wyników wyszukiwania, bo liczą się treści tworzone przez Ciebie. Jednak i one bez właściwej optymalizacji są trudne do odnalezienia. Dzięki wtyczkom SEO możemy definiować unikalne tytuły dla poszczególnych wpisów, ich meta opisy, tworzyć mapę (sitemapę) naszej strony oraz określać które strony mają być indeksowane, a które nie.

Oczywiście nawet najlepsza wtyczka nie zapewni nam pierwszych pozycji w wyszukiwarkach – liczy się tworzona przez nas treść, optymalizacja i promocja. Więcej na temat poprawnej optymalizacji strony dowiesz się z wpisu Optymalizacja stron pod SEO dla wyszukiwarki Google, który porusza kwestie zarówno techniczne strony jak i te semantyczne. A dla zainteresowanych tematem dotyczącym promocji strony w wyszukiwarkach polecam ten wpis, który omawia pozycjonowanie od A do Z ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo podejmowanych działań.

Alternatywna wtyczka (sam z niej nie korzystam): All in One SEO Pack

Wtyczki zabezpieczające

To nie jest tak, że WordPress jest dziurawy i podatny na ataki hakerskie i że bez wtyczki „zabezpieczającej” nasza strona zginie. Jeśli więc dbamy o podstawowe kwestie jak:

  • Używanie silnych haseł
  • Korzystanie z konta o mniejszych uprawnieniach (nie pisanie z konta admina)
  • Posiadanie silnego hasła do naszego serwera FTP
  • Regularna aktualizacja WordPressa, jego wtyczek i szablonów (themes)
  • Unikanie podejrzanych wtyczek i szablonów z niewiadomego źródła

 

Jeśli dodatkowo zastosujemy porady dostępne w poradniku na oficjalnej stronie WordPressa to naprawdę możemy spać spokojnie.

Przedstawione niżej rozwiązania wspomagają nas w utwardzeniu naszego CMS i przede wszystkim monitorują jego działanie – próby logowania, zmiany plików.

Polecam dwie wtyczki, z których czasami korzystam (zamiennie):

  • iThemes Security
  • Wordfence

 

Wtyczki do obrony przed SPAM-em

Zapewne jako właściciel własnej strony opartej o system WordPress miałeś okazję spotkać się ze zjawiskiem SPAM-u w komentarzach, czyli masowego atakowania postów bezsensownymi komentarzami tworzonymi przez boty celem uzyskania linka do własnej strony.

Oczywiście sam WordPress dobrze rozpoznaje SPAM po ustawieniu odpowiednich filtrów w panelu ustawień, jednak prezentowane wtyczki eliminują większość SPAM-u zanim go nawet zobaczymy.

AntiSpam Bee

Moja ulubiona wtyczka – skutecznie radzi sobie ze SPAM-em, nie obciąża naszej instalacji oraz jest bezobsługowa – wystarczy zainstalować i to wszystko: problem z głowy. Jej główną zaletą w stosunku do równie rewelacyjnej wtyczki Akismet jest fakt, że jest ona w 100% bezpłatna nawet dla zastosowań komercyjnych.

Alternatywna wtyczka (sam z niej nie korzystam – zgodnie z licencją jest bezpłatna wyłącznie dla zastosowań wyłącznie niekomercyjnych!): Akismet.

Wtyczki od kopi bezpieczeństwa

Po co robić kopię bezpieczeństwa, skoro jak dotąd zapewne nic Tobie się nie zepsuło i żadne dane nie wyparowały? Musisz wiedzieć, że ludzie dzielą się na tych co robią kopie zapasowe oraz na tych co będą je wykonywali. To jest brutalna prawda – nie oczekuj również, że w momencie awarii uzyskasz kopię swojej bazy danych i plików FTP od swojego hostingu.

Czasami jest tak, że należy polegać wyłącznie na sobie i jeśli sami nie zadbamy o pewne kwestie to możemy tego żałować.

Nowoczesne wtyczki pozwalają na wykonywania regularnych kopii zgodnie z ustalonym terminarzem. Prócz tego umożliwiają również wysyłanie utworzonych kopii na zewnętrzne serwery – Dropbox, Amazon i tym podobne.

Polecam następujące wtyczki:

  • BackWPup
  • UpdraftPlus WordPress Backup Plugin

 

Wtyczki od kompozycji treści

Standardowy edytor treści w WordPressie jest bardzo podstawowy a jego obsługa jest prosta i przyjemna. Jednak jeśli potrzebujemy upiększyć tworzoną przez nas treść to niestety jego funkcjonalność nam nie wystarcza.

TinyMCE Advanced

To po prostu dodatkowe rozszerzenie tego co już mamy w naszym standardowym edytorze. Dodaje on kilka ciekawych funkcji, które nie raz są nam potrzebne celem lepszej prezentacji danych. Dzięki wtyczce możemy m.in:

  • Tworzyć i edytować tabele
  • Korzystać z niestandardowych czcionek i ich wielkości
  • Wstawiać emotikony, wstawiać datę i czas jednym kliknięciem

 

Easy Bootstrap Shortcodes

Z pozoru niepozorna wtyczka, która pozwala nam na naprawdę ciekawe upiększanie tworzonych wpisów. Dzięki niej możemy wprowadzać wiele gotowych elementów znanych z frameworka Bootstrap. Są to m.in.:

  • Ciekawe alert-boxy, których możemy używać do akcentowania pewnych kwestii w tekście
  • Możliwość tworzenia treści z zakładkami
  • Możliwość tworzenia treści rozwijanych
  • Możliwość wstawiania przycisków
  • Możliwość tworzenia tabel

I wiele więcej, ponieważ wtyczka w wersji bezpłatnej posiada ponad 20 funkcji.

Contact Form 7

Niemal każda strona internetowa posiada wbudowany formularz kontaktowy. Contact Form 7 to najpopularniejsza tego typu wtyczka, która pozwala  prosty sposób tworzyć i używać utworzone formularze kontaktowe. Wystarczy wkleić specjalny shortcode od utworzonego formularza, aby wstawić go gdzie tylko chcemy.

kk Star Ratings

Wtyczka ta realizuje prostą funkcję: zbieranie i pokazywanie opinii na temat wybranego posta lub strony w postaci skali wyrażonej najczęściej w postaci gwiazdek. To miły dodatek do strony, który pozwala zarówno twórcy jak i użytkownikowi na poznanie oceny innych na temat danego wpisu.

Wtyczka ta również posiada pełne wsparcie dla Google Rich Snippets, dzięki czemu zebrane gwiazdki będą się wyświetlały przy odnośniku do naszej strony w wynikach wyszukiwania. Nie muszę wspominać, że to  ma wpływ na widoczność naszej strony na liście wyników?

Wtyczki narzędziowe / diagnostyczne

Jest też pewien zestaw wtyczek, które trudno sztywno sklasyfikować, a które jednak stanowią nieocenioną pomoc w codziennym użytkowaniu WordPressa.

Broken Link Checker

Wtyczka ta przydaje się w pilnowaniu, czy wszystkie osadzone przez nas linki nie są. Ideą blogowania jest dzielenie się, a na przestrzeni lat zbierze się duża liczba odnośników wychodzących do polecanych przez nas stron. A co jeśli już dana strona nie istnieje i niepotrzebnie prowadzimy do nieistniejących stron?

To nie jest dobre z punktu widzenia użytkownika oraz robotów wyszukujących. Co więcej ta wtyczka chroni Cię przed linkowaniem do podejrzanych treści – po czasie nieaktywności domeny ktoś może ją kupić i umieścić treści, których nie chciałbyś polecać swoim odwiedzającym.

Google Analytics for WordPress

Nie ma co się rozpisywać na jej temat – prosta w użyciu wtyczka, która pozwala w wygodny sposób monitorować ruch na naszej stronie wprost z kokpitu.

WP Smush

Bardzo dobra wtyczka do kompresji przesyłanych obrazów. Za każdym razem, gdy dołączamy obrazki do naszych wpisów ta wtyczka w tle dokonuje ich kompresji – aby zmniejszyć ich rozmiar bez wizualnego pogrożenia ich jakości. Ta wtyczka jest dobra zarówno dla użytkowników, którzy nie lubią gdy strony ładują się po kilka sekund oraz dla nas samych – mniejsze obrazki to mniejsza przestrzeń dyskowa oraz transfer pochłaniany z serwera.

Redirection

Prosta wtyczka, która może się kiedyś przydać, a służy ona do tworzenia przekierowań. Dlaczego może się ona kiedyś przydać? To proste, im nasz serwis większy tym zachodzi w nim więcej zmian. Jeżeli usuwamy jakąś podstronę z naszego serwisu to z dbałości o UX i SEO powinniśmy stworzyć przekierowanie, które skieruje zarówno użytkownika jak i roboty wyszukiwarek do innej zawartości naszej strony.

Dzięki temu minimalizujemy liczbę niechcianych błędów 404 oraz odzyskujemy „moc” linków prowadzących do starego adresu.

Tracking Code Manager

Bardzo przydatna wtyczka, dla osób, które osadzają na swojej stronie liczne kody trackingowe czy inne kody od zewnętrznych dostawców. Dzięki niej możemy całkowicie kontrolować, w którym miejscu w kodzie strony chcemy umieścić wybrany kod do wstrzyknięcia. Mamy do wyboru sekcję przed zamknięcie tagu HEAD, po otwarciu znacznika BODY lub tuż przed jego zamknięciem.

Możemy tez wybierać konkretne strony czy typy stron dla których chcemy, aby konkretny kod działał. Jak wiemy może być ich naprawdę wiele: kod od statystyka Analytics lub PIWIK-a, kody remarketingowe AdWords, Facebook i wiele więcej.

P3 (Plugin Performance Profiler)

To ostatnia omawiana wtyczka i to wcale nie z przypadku. Na początku wspominałem, że wybór poszczególnych wtyczek był całkowicie subiektywny, poparty doświadczeniem oraz przyzwyczajeniami. Jednak nie omówiłem dużej liczby wtyczek – również tych bardziej specjalistycznych i niszowych.

Jeśli będziesz korzystał z dużej liczby wtyczek to pamiętaj, że mają one wpływ na prędkość strony. Czasami jest tak, że za większość obciążenia może odpowiadać jedna wtyczka i właśnie temu służy P3 Profiler – do identyfikacji ociężałych wtyczek. Świetnie sprawdza się również przy testowaniu nowych wtyczek – tak, by wybrać taką, która nie zaburzy nam działania strony.


Mam nadzieję, że powyższa lista wtyczek będzie dla Ciebie dobrym pakietem startowym w stworzeniu i prowadzeniu swojego pierwszego bloga lub strony z systemem WordPress.

Opublikowany przez pnowacki

Użytkownik systemu WordPress od jego wczesnych wersji. Zawodowo związany pośrednio z platformą - właściciel agencji zajmującej się marketingiem w Internecie - Melonet.

15 odpowiedzi na “Najciekawsze, użyteczne wtyczki do WordPressa – Subiektywna lista TOP wtyczek”

  1. Kilka z opisanych wtyczek znam i sam używam na co dzień :) Opisałeś też i takie, które są dla mnie nowość. W każdym razie na pewno przetestuję P3 (Plugin Performance Profiler).

    Dzięki! :)

    1. Super – wtyczka ta na pewno przydaje się podczas tworzenia własnej listy ulubionych pluginów, ale również tworzenia każdego nowego bloga – ponieważ każda wtyczka może zachowywać się inaczej na różnych ustawieniach serwera czy wersjach WordPressa.

    1. Dokładnie – zwłaszcza miałem taki dylemat wybierając swego czasu wtyczkę do cache. Liczyła się oczywiście prostota obsługi + wynik w teście na szybkość + bezawaryjność.

    1. Oczywiście, jak sam wspomniałem korzystam z nich czasami – głównie dla instalacji dla klientów.

      Też jestem zdania, że dobrze utwardzony WordPress z przestrzeganiem podstawowych zasad bezpieczeństwa może obyć się bez takich wtyczek.

      Każda nowa wtyczka, tak jak każda nowa aplikacja w Windowsie naraża system na nowe możliwości ataków. W szczególności tyczy się to wtyczek zabezpieczających, które głęboko sięgają do serca WordPressa – wystarczy spojrzeć pod hasłem Wordfence + Vulnerabilities. Ale tu znowu – złota zasada: aktualizuj.

      1. Sorry, ale patrzyłeś w kod tych wtyczek? Do jakiego serca WordPressa sięgają? Twórcy Wordfence nie rozumieją nawet, jak działają hooki, więc każdy, kto zna WP może bez najmniejszego problemu tę wtyczkę oszukiwać.

        I nie, aktualizacja Wordfence nic nie da. To, że wtyczka ma podatności, to jedno, ale to, że ona przed niczym nie chroni, a jedynie daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa, to zupełnie co innego i to jest poważny problem.

        PS. Jeśli instalujesz ją klientom, to przestań to robić, bo tym klientom po prostu szkodzisz. Statystyki czyszczonych przez nas stron jednoznacznie pokazują, że Wordfence, iThemes, Acunetix, GOTMLS, itp. nie chronią zupełnie przed niczym. A dziwnym trafem chyba nawet zwiększają prawdopodobieństwo infekcji, bo większość czyszczonych przez nas stron, ma te wtyczki poinstalowane… I tak, niestety koszt czyszczenia takiej strony wzrasta, bo najpierw trzeba wyczyścić syf, który robią te wtyczki.

  2. To ja bym sugerował przestać korzystać z iThemes i Wordfence.

    Obie te wtyczki to totalne badziewie, które zasmieca WordPressa i znacznie go spowalnia. Obie te wtyczki często chwalą się własnymi podatnościami. I co ważniejsze – obie przed niczym zupełnie nie zabezpieczają. Ich funkcje monitoringu sprowadzają się niestety do wyświetlania napisu „jesteś bezpieczny”, gdyż atakujący bez problemu może je oszukać.

    Ile są warte można zobaczyć na nagraniu z ostatniego WordUpa w Trójmieście (http://m.youtube.com/watch?v=sKCRUBhiusY)

    Szczerze mówiąc totalnie nie wiem, jak można polecać instalacje wtyczek „zabezpieczających”, które nie zabezpieczają, a wręcz zmniejszają bezpieczeństwo…

Możliwość komentowania została wyłączona.